Sultanov Karim Sultanovich
«Mexanika muammolari» Oʼzbekiston jurnalining taʼsis etuvchisi Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi hisoblanadi. Jurnal 1992-yildan beri chop etiladi, 2006-yil Oʼzbekiston Respublikasi Matbuot va axborot agentligidan qayta roʼyxatdan oʼtkazilgan(sertifikat №0050, ISSN 2010-7250).
Jurnalda umumiy mexanika, deformatsiyalanuvchan qattiq jism mexanikasi, suyuqliklar, plazmalar va gazlar mexanikasi, gruntlar mexanikasi va mexanikaning turli sohalarda(qurilish, suv muammolari, yengil sanoat mexanikasi, qishloq xoʼjaligi mashinalari, avtotransport, temir yoʼl sohalarida) qoʼllanilishi, sanoat korxonalarining mexanika boʼyicha maqolalari anʼanaviy nashr etiladi.
Nashr tili: Oʼzbek, Rus va Ingliz tillari.
Jurnalning maqsadi – ilm-fan rivojiga yordam berish uchun, mexanika va uning tadbiqi sohasidagi yangiliklarni, tadqiqotlar natijalarini, yutuqlarini va yangi gʼoyalarini ilmiy xodimlarga, mutaxassislar, magistrlar, doktorantlar, fan va texnika sohasida oʼzaro bogʼlangan mutaxassislarga yetkazishdan iboratdir.
Аsosiy vazifasi:
– Mexanika va uning tadbiqi sohasidagi yurtimiz va xorijiy olimlarning ilmiy-tadqiqot, ilmiy-amaliy va eksperimental faoliyati natijalarini aks ettirish;
– Oliy taʼlim professor-oʼqituvchilar, ITI va ishlab chiqarish xodimlarini tadqiqotlar natijalari balan tanishtirish;
– Ilmiy tashkiliy muhit tashkil etish va Oʼzbekiston fani asosiy yutuqlarini targʼib etish;
– Fanda dunyoning yaqin va uzoq xorijiy davlatlari hamkasblari orasida mavaffaqiyatlar va tajribalar almashish;
– Yuqori darajadagi mutaxassis hisoblanuvchi, obroʼ qozongan mualliflarni jurnalda maqola chop etishga jalb qilish;
– Rossiya va horijiy mashhur mutaxassislarni jalb qilib taxririyatni va retsenzentlar guruhini kengaytirish;
– Halqaro maʼlumotlar bazasiga qoʼshish;
– Oʼzbekistonda va xorijda jurnalning hammabop va ochiqligi oshirish.
Ixtisosligi:
Jurnalda mexanika va uning tatbiqi soxasidagi maqolalar nashr etiladi.
Jurnalning oʼziga xosligi.
Jurnal umumiy mexanika, deformatsiyalanuvchan qattiq jism mexanikasi, suyuqliklar, plazmalar va gazlar mexanikasi, gruntlar mexanikasi va mexanikaning turli sohalarda(qurilish, suv muammolari, engil sanoat mexanikasi, qishloq xoʼjaligi mashinalari, avtotransport, temir yol sohalarida) qoʼllanilishidagi hamma asosiy yoʼnalish tadqiqotlarini qamrab oladi. Texnogen va tabiiy xarakterdagi favqulodda holatlarda xavfni kamaytirish, baholash boʼyicha tavsiyanomalar (suv toshqini, yongʼin, zilzila va boshqa). Maxsus sonlarida jurnalning tematikasi boʼyicha alohida ilmiy-texnik muammolarga bagʼishlangan, jumladan xalqaro konferentsiya, simpozium va seminarlar materiallari chop etiladi. Аlohida rubrika ostida yosh olimlarning maqolalari, ilmiy axborotlar, mexanika yangiliklari(xronika) chop etiladi. Jurnal texnika va fizika-matematika fanlari boʼyicha ilmiy daraja olish uchun tadqiqotchilarning maqolalari chop etiladigan mexanika sohasidagi Oʼzbekistonning asosiy ilmiy nashri hisoblanadi.
Jurnal Oʼzbekiston Respublikasining barcha regionlari boʼyicha tarqatiladi. Mablagʼ bilan taʼminlaganligi – jurnal oʼz oʼzini qoplash hisobiga ishlaydi.

Sultanov Karim Sultanovich
The founder of the scientific Uzbek journal “Problems of Mechanics” is the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The journal is published since 1992, re-registered on December 22, 2006 by the Information and Communication Agency of the Republic of Uzbekistan(certificate No. 0050, ISSN 2010-7250).
The journal traditionally publishes the papers on mechanics: general mechanics, mechanics of deformable rigid body, mechanics of fluid, plasma and gas, soil mechanics and application of mechanics in various fields (engineering, water problems, mechanics of textile and agricultural machinery, motor transport, including railroad transport), industrial enterprises, etc.
Languages of publication: Uzbek, Russian and English.
The aim of the journal is to contribute to the development of science, to bring new ideas, research results, achievements and news in the field of mechanics and its applications to a wide range of scientists, specialists, researchers, masters, doctoral students and specialists from related fields of science and technology.
The main goals are:
– reflection of results of scientific, research, practical and experimental activities of domestic and foreign scientists in the field of mechanics and its applications;
– acquaintance with results of research of the teaching staff of universities, research institutes and industrial enterprises;
– formation of a scientific component of the environment and promotion of main achievements of science in Uzbekistan;
– exchange of experience and achievements in science among colleagues from far and near foreign countries of the world;
– bringing to the journal authoritative authors – the specialists of the highest level;
– expansion of the editorial board and reviewers by well-known Russian and foreign experts;
– inclusion into international databases;
– Increasing the accessibility and openness of the journal in Uzbekistan and abroad.
Speciality:
The journal publishes original scientific papers in the field of mechanics and its applications.
Unique features of the magazine.
The journal covers all main directions of research and development in mechanics and its applications (general mechanics, mechanics of deformable rigid body, mechanics of fluid, plasma and gas, the application of mechanics in various fields – engineering, water problems, transport, including railroad transport, etc.). Papers on recommendations for assessing the risk reduction for emergencies of anthropogenic and natural character (flood, fires, earthquakes, etc.) are also published in the journal. The journal publishes only new scientifically significant results obtained in well-known scientific institutes in the cities of the Republic of Uzbekistan, Central Asia, the Caucasus and other countries (USA, Japan, Mexico, Philippines, China, Turkey, etc.). The publication of special issues and reviews devoted to individual scientific and technical problems on the subject of the journal, as well as materials of international congresses, symposiums and conferences is practiced. Materials of young scientists, brief communications, news reports in mechanics (chronicle) and obituaries are published under a separate rubric. The journal is the main Uzbek scientific publication in the field of mechanics, which publishes articles by candidates for academic degrees in technical, physical and mathematical sciences.
Regions of dissemination are all regions of the Republic of Uzbekistan. Sources of funding – the journal is licensed and functions on the principle of self-sufficiency.