Bino va inshootlarning zilzilabardoshligi, global isish sharoitida infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari bo‘yicha xalqaro konferensiya (joylashtirildi 19.06.2022)
833
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati tomonidan aholi, binolar, inshootlar va infratuzilmalarni seysmik xavfsizligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Binolar va turli maqsadlardagi inshootlarni zilzilabardoshligini oshirish bo‘yicha yuqori natijalarga erishish uchun ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab quvvatlashga barcha kerakli sharoitlar yaratilmoqda. Ohirgi yillarda “O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini ta'minlash to‘g‘risida”gi qonuni hamda, Respublika Prezidenti va Hukumatining bir qator qarorlari qabul qilindi. Kuni kecha 2022 yil 30 mayda “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Respublika Prezidentining PF-144 sonli farmoni qabul qilindi. Farmonda ilmiy xodimlar va mutaxassislar oldida turgan seysmik xavfsizlikni ta'minlash sohasining dolzarb muammolariga to‘xtalib o‘tilgan.
16-17 iyun' kunlari bino va inshootlarning zilzilabardoshligi, global isish sharoitida infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari bo‘yicha xalqaro konferensiyaning ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasidagi AQSh elchixonasi, xalqaro ta'lim bo‘yicha Amerika Kengash, Berkli shahridagi Kaliforniya univresitetining qo‘llab quvvatlashi asosida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida o‘tkazildi.
Konferensiyada AQSh, Qirg‘iziston va O‘zbekistonning yetakchi ilmiy tekshirish institutilari va universitetlarining vakillari ishtirok etishdi.
Konferensiyada yoritilayotgan bino va inshootlarning zilzilabardoshligi va global isish sharoitida shaharlar va hududlar infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari va ularning rivojlanishining zamonaviy bosqichlari masalasi, nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyo hududidagi barcha malakatlar uchun tegishlidir. Ushbu muammo ohirgi yillarda shaharlarning jadal rivojlanish jarayonida juda aktual masala hisoblanadi.
Konferensiyaning bosh maqsadi zilzilabardosh qurilish sohasida tajribalar, bilim va erishilgan muvaffaqiyatlarni almashish, global isish sharoitida vujudga keladigan masala va muammolarni aniqlash hisoblanadi va Markaziy Osiyo hududidagi mamlakatlarni barqaror rivojlanishiga imkon beradi.
Taqdim etilgan ma'ruzalar va ularning muhokamasi muammolarni aniqlash va ularning yechimlarini topish imkonini berib, taklif etilgan tavsiyalar zilzilabardosh qurilishi amaliyotida qo‘llanilish bo‘yicha o‘z o‘rnini topadi.

The International Conference on Current Issues of Seismic Stability of Buildings and Structures, Support and Improvement of Infrastructure Reliability in the Context of Global Warming (was placed 19.06.2022)
831
The President and the Government of the Republic of Uzbekistan pay great attention to the seismic safety of the population, buildings, structures, and infrastructure of the republic. All the necessary conditions are created to support scientific research and achieve significant results in improving the seismic resistance of buildings and structures for various purposes. In recent years, the Law on Seismic Safety of the Population and Regions, and a number of Decrees of the President and the Government were adopted in the Republic. Recently, on May 30, 2022, a Decree of the President of the Republic was issued on further improving the seismic safety of buildings and structures in the Republic. The Decree highlights the most urgent problems of seismic safety facing scientists and specialists in this field of science.
16-17 June in the year 2022 the International Conference on topical issues of seismic resistance of buildings and structures, support and improvement of infrastructure reliability in the context of global warming was done.
This event was held by the Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan with the support of the US Embassy in the Republic of Uzbekistan, the American Councils for International Education, and the University of California at Berkeley.
Representatives of leading scientific institutes and universities from the USA, Kyrgyzstan and Uzbekistan take part in the conference.
The conference is designed to highlight many modern urgent problems of seismic stability and reliability of the infrastructure of cities and regions in the context of global warming at the current stage of development, not only in Uzbekistan but also in the entire Central Asian region. This is especially true in the context of active urbanization processes taking place in recent years.
The main goal of the conference is the exchange of experience, knowledge and achievements in the field of earthquake-resistant construction, and the identification of problems and challenges arising in the context of global warming, which will contribute to the sustainable development of the Central Asian region.
The work of the conference is aimed to determine the potential for international scientific cooperation with the involvement of the experience of leading research centers.
The presented reports and their discussion will make it possible to identify problems and their solutions, and the proposed recommendations will find their application in practical activities in earthquake-resistant construction.
Strengthening scientific ties will make it possible to coordinate and improve scientific research and consolidate regional cooperation with the involvement of the capabilities of leading scientific centers in the world.