Bino va inshootlarning zilzilabardoshligi, global isish sharoitida infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari bo‘yicha xalqaro konferensiya (joylashtirildi 19.06.2022)
833
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati tomonidan aholi, binolar, inshootlar va infratuzilmalarni seysmik xavfsizligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Binolar va turli maqsadlardagi inshootlarni zilzilabardoshligini oshirish bo‘yicha yuqori natijalarga erishish uchun ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab quvvatlashga barcha kerakli sharoitlar yaratilmoqda. Ohirgi yillarda “O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini ta'minlash to‘g‘risida”gi qonuni hamda, Respublika Prezidenti va Hukumatining bir qator qarorlari qabul qilindi. Kuni kecha 2022 yil 30 mayda “O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Respublika Prezidentining PF-144 sonli farmoni qabul qilindi. Farmonda ilmiy xodimlar va mutaxassislar oldida turgan seysmik xavfsizlikni ta'minlash sohasining dolzarb muammolariga to‘xtalib o‘tilgan.
16-17 iyun' kunlari bino va inshootlarning zilzilabardoshligi, global isish sharoitida infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari bo‘yicha xalqaro konferensiyaning ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasidagi AQSh elchixonasi, xalqaro ta'lim bo‘yicha Amerika Kengash, Berkli shahridagi Kaliforniya univresitetining qo‘llab quvvatlashi asosida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida o‘tkazildi.
Konferensiyada AQSh, Qirg‘iziston va O‘zbekistonning yetakchi ilmiy tekshirish institutilari va universitetlarining vakillari ishtirok etishdi.
Konferensiyada yoritilayotgan bino va inshootlarning zilzilabardoshligi va global isish sharoitida shaharlar va hududlar infratuzilmalarning ishonchliligini oshirishning dolzarb muammolari va ularning rivojlanishining zamonaviy bosqichlari masalasi, nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyo hududidagi barcha malakatlar uchun tegishlidir. Ushbu muammo ohirgi yillarda shaharlarning jadal rivojlanish jarayonida juda aktual masala hisoblanadi.
Konferensiyaning bosh maqsadi zilzilabardosh qurilish sohasida tajribalar, bilim va erishilgan muvaffaqiyatlarni almashish, global isish sharoitida vujudga keladigan masala va muammolarni aniqlash hisoblanadi va Markaziy Osiyo hududidagi mamlakatlarni barqaror rivojlanishiga imkon beradi.
Taqdim etilgan ma'ruzalar va ularning muhokamasi muammolarni aniqlash va ularning yechimlarini topish imkonini berib, taklif etilgan tavsiyalar zilzilabardosh qurilishi amaliyotida qo‘llanilish bo‘yicha o‘z o‘rnini topadi.

Международной конференции по актуальным проблемам сейсмостойкости зданий и сооружений, поддержки и улучшения надежности инфраструктуры в условиях глобального потепления (была размещена 19.06.2022)
832
Президентом и Правительством Республики Узбекистан уделяется огромное внимание сейсмической безопасности населения, зданий, сооружений и инфраструктуры в республике. Создаются все необходимые условия по поддержке научных исследований для достижения весомых результатов по повышению сейсмостойкости зданий и сооружений различного назначения. В последние годы в республике принять Закон о сейсмической безопасности населения и регионов, приняты ряд Постановлений Президента и Правительства. Буквально недавно, 30 мая 2022 года издан Указ Президента республики о дальнейшем повышении сейсмической безопасности зданий и сооружений в республике. В Указе отмечены самые актуальные проблемы сейсмической безопасности, стоящие перед учеными и специалистами в этой области науки.
16-17 июня 2022 года проводился Международная конференция по актуальным проблемам сейсмостойкости зданий и сооружений, поддержки и улучшения надежности инфраструктуры в условиях глобального потепления.
Данное мероприятие проходил в Институте Механики и сейсмостойкости сооружений Академии наук Республики Узбекистан при поддержке Посольства США в Республике Узбекистан, Американских Советов по международному образованию, Калифорнийского Университета в Беркли.
В работе конференции принимали участие представители ведущих научных институтов и университетов из США, Кыргызстана и Узбекистана.
Конференция призвана осветить многие современные актуальные задачи сейсмостойкости и надежности инфраструктуры городов и регионов в условиях глобального потепления на их современном этапе развития не только в Узбекистане, но и во всем Центрально-Азиатском регионе. Особенно это актуально в контексте активных процессов урбанизации происходящем в последние годы.
Главной целью конференции, является обмен опытом, знаниями и достижениями в сфере сейсмостойкого строительства, выявлению проблем и задач, возникающих в условиях глобального потепления, и она будет способствовать устойчивому развитию Центрально-Азиатского региона.
Также работа конференции призвана определить потенциал для международного научного сотрудничества с привлечением опыта ведущих научных центров.
Представленные доклады и их обсуждение позволит выявить проблемы и их решения, а предложенные рекомендации найдут свое применение в практической деятельности по сейсмостойкому строительству.
Укрепление научных связей позволит координировать, а также совершенствовать научные исследования и укреплять региональное сотрудничество с привлечением возможностей передовых научных центров в мире.