Bugun Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida “Zilzilabardosh qurilish bo‘yicha chuqurlashtirilgan xalqaro seminar”  o‘z ishini boshladi. Seminar zilzilabardosh qurilish va muhandislik seysmologiyasi muammolarini o‘rganishga bag‘ishlangan bo‘lib, uning asosiy maqsadi- zilzilabardosh qurilish va mintaqamizda seysmik faollik bilan bog‘liq masalalar yuzasidan tadqiqot olib borayotgan dunyoning kuchli ekspertlari va olimlari o‘rtasida fikr almashish uchun tajriba maydoni yaratishdan iboratdir.
Xorijiy davlatlar ekspertlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini kengaytirish va rivojlantirish hamda yangi ilmiy tadqiqot loyihalarini shakllantirish, kelgusi tadqiqotlarga yo‘l xaritasi va tavsiyalar ishlab chiqish mazkur seminarning asosiy vazifasi hisoblanadi. Ushbu tadbir mazmunli munozaralar, yangi tashabbuslarning paydo bo‘lishiga va seysmik xavfni pasaytirish va zilzilalarning salbiy oqibatlarini kamaytirish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ishlab chiqish uchun ajoyib imkoniyat yaratadi. Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti va Berklidagi Kaliforniya universiteti seminarning ilmiy tashkilotchilaridir.
Seminar quyidagi tematik yo‘nalishlarda bo‘lib o‘tmoqda:
- Zilzilabardosh qurilish (nazariya va tajriba).
- Muhandislik seysmologiyasi va seysmik xatar.
- Qurilish materiallarining mustahkamligi va ustuvorligi.
- Binolar va inshootlar holatini tezkor tekshirish va uzluksiz monitoring qilish.
Seminarda Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari, shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasidan qurilish sohasi mutaxassislari, ilmiy xodimlar, yosh mutaxassislar ishtirok etishi ko‘zda tutilmoqda. Tadbir gibrid formatda bo‘lib – ishtirokchilar oflayn va onlayn formatda ishtirok etishmoqda. Seminar Jahon bankining Munis loyihasi moliyaviy ko‘magida o‘tkazilmoqda.

Актуальная тема сегодняшнего дня - сейсмостойкое строительство (была размещена 23.09.2025)
Сегодня в Институте механики и сейсмостойкости сооружений Академии наук начал свою работу “Международный углубленный семинар по сейсмостойкому строительству”. Семинар посвящен изучению проблем сейсмостойкого строительства и инженерной сейсмологии, основной целью которого является создание экспериментальной площадки для обмена мнениями между сильными мировыми экспертами и учеными, проводящими исследования по вопросам сейсмостойкого строительства и сейсмической активности в нашем регионе.
Основной задачей данного семинара является расширение и развитие сотрудничества между экспертами зарубежных стран, а также формирование новых научно-исследовательских проектов, разработка дорожной карты и рекомендаций для будущих исследований. Данное мероприятие создает прекрасную возможность для содержательных дискуссий, появления новых инициатив и разработки инновационных решений по снижению сейсмической опасности и уменьшению негативных последствий землетрясений. Научными организаторами семинара являются Институт механики и сейсмостойкости сооружений Академии наук и Калифорнийский университет в Беркли.
Семинар проходит по следующим тематическим направлениям:
- Сейсмостойкое строительство (теория и практика).
- Инженерная сейсмология и сейсмический риск.
- Прочность и устойчивость строительных материалов.
- Оперативное обследование и непрерывный мониторинг состояния зданий и сооружений.
В семинаре планируется участие специалистов, научных сотрудников и молодых специалистов в области строительства из стран Центральной Азии, а также Китайской Народной Республики, Соединенных Штатов Америки, Российской Федерации и Республики Беларусь. Мероприятие проходит в гибридном формате - участники принимают участие в офлайн и онлайн форматах. Семинар проводится при финансовой поддержке проекта Munis Всемирного банка.