Bugun Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida “Zilzilabardosh qurilish bo‘yicha chuqurlashtirilgan xalqaro seminar”  o‘z ishini boshladi. Seminar zilzilabardosh qurilish va muhandislik seysmologiyasi muammolarini o‘rganishga bag‘ishlangan bo‘lib, uning asosiy maqsadi- zilzilabardosh qurilish va mintaqamizda seysmik faollik bilan bog‘liq masalalar yuzasidan tadqiqot olib borayotgan dunyoning kuchli ekspertlari va olimlari o‘rtasida fikr almashish uchun tajriba maydoni yaratishdan iboratdir.
Xorijiy davlatlar ekspertlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini kengaytirish va rivojlantirish hamda yangi ilmiy tadqiqot loyihalarini shakllantirish, kelgusi tadqiqotlarga yo‘l xaritasi va tavsiyalar ishlab chiqish mazkur seminarning asosiy vazifasi hisoblanadi. Ushbu tadbir mazmunli munozaralar, yangi tashabbuslarning paydo bo‘lishiga va seysmik xavfni pasaytirish va zilzilalarning salbiy oqibatlarini kamaytirish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ishlab chiqish uchun ajoyib imkoniyat yaratadi. Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti va Berklidagi Kaliforniya universiteti seminarning ilmiy tashkilotchilaridir.
Seminar quyidagi tematik yo‘nalishlarda bo‘lib o‘tmoqda:
- Zilzilabardosh qurilish (nazariya va tajriba).
- Muhandislik seysmologiyasi va seysmik xatar.
- Qurilish materiallarining mustahkamligi va ustuvorligi.
- Binolar va inshootlar holatini tezkor tekshirish va uzluksiz monitoring qilish.
Seminarda Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari, shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasidan qurilish sohasi mutaxassislari, ilmiy xodimlar, yosh mutaxassislar ishtirok etishi ko‘zda tutilmoqda. Tadbir gibrid formatda bo‘lib – ishtirokchilar oflayn va onlayn formatda ishtirok etishmoqda. Seminar Jahon bankining Munis loyihasi moliyaviy ko‘magida o‘tkazilmoqda.

Today's pressing topic is earthquake-resistant construction (was placed 23.09.2025)
Today, the "International in-depth seminar on earthquake-resistant construction" began its work at the Institute of Mechanics and Seismic Resistance of Structures of the Academy of Sciences. The seminar is dedicated to studying the problems of earthquake-resistant construction and engineering seismology, with the main goal of creating an experimental platform for exchanging opinions between strong world experts and scientists conducting research on earthquake-resistant construction and seismic activity in our region.
The main task of this seminar is to expand and develop cooperation between experts from foreign countries, as well as to form new research projects, develop a roadmap and recommendations for future research. This event creates a great opportunity for meaningful discussions, the emergence of new initiatives, and the development of innovative solutions for reducing seismic hazard and mitigating the negative consequences of earthquakes. The scientific organizers of the seminar are the Institute of Mechanics and Seismic Resistance of Structures of the Academy of Sciences and the University of California, Berkeley.
The seminar is held in the following thematic areas:
- Earthquake-resistant construction (theory and practice).
- Engineering Seismology and Seismic Risk.
- Strength and stability of building materials.
- Operational examination and continuous monitoring of the condition of buildings and structures.
The seminar is planned to be attended by specialists, researchers, and young specialists in the field of construction from Central Asian countries, as well as the People's Republic of China, the United States of America, the Russian Federation, and the Republic of Belarus. The event is held in a hybrid format - participants take part in offline and online formats. The seminar is held with the financial support of the World Bank's Munis project.