"O'zbekiston olima ayollarining xalqaro maydondagi o'rni" mavzusidagi xalqaro forum tafsilotlari "Madaniyat va ma'rifat" telekanali talqinida (joylashtirildi 15.02.2024)
322
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamqorligida Ilm-fan sohasidgi ayollar va qizlar xalqaro kuniga bag‘ishlab, “O‘zbekiston olima ayollarning xalqaro maydondagi o‘rni” mavzusida 9-fevral' 2024 yili Xalqaro Forum o‘tkazildi. Unda yuritmizda amalga oshiralayotgan islohotlar, olima ayollarningbugungi kundagi faoliyati va ijobiy tajribalari, ma'naviyat va ma'rifatkeng muxokama qilindi. Xalqaro Forumda Mexanika va inshootlar seysmik mutahkamligi institutidan N.B. Djuraeva, Z.R. Salixova, G. Xazratova qatnashdilar.
Bugun 11-fevral' “Ilm-fan sohasidgi ayollar va qizlar xalqaro kuni”. Ushbu sana Fanlar akademiyasi tizimida faoliyat yuritayotgan, mamlakat ilm-fani rivoji yo‘lida munosib xizmat qilayotgan fidoyi olimalarimizga, dilbar opa-singillarimizga muborak bo‘lsin! Islmiy rivojlpnishlar, ijodiy yuksalishlar tilaymiz!

Подробности международного форума на тему «Роль женщин-ученых Узбекистана на международной арене» на телеканале «Культура и Просвещение» (была размещена 15.02.2024)
320
9 февраля 2024 года в сотрудничестве с Академией Наук Республики Узбекистан, Комитетом семьи и женщин, а также Университета Мировой экономики и дипломатии состоялся Международный Форум на тему «Роль женщин-ученых Узбекистана на международной арене», посвященный Международному дню женщин и девушек в области науки. На нем обсуждались реформы, проводимые в нашей стране, деятельность и положительный опыт женщин-ученых на сегодняшний день, духовность и просвещение. От имени Института Механики и сейсмостойкости сооружений на Форуме участвовали Н.Б. Джураева, З.Р. Салихова, Г. Хазратова.
Сегодня 11 феврала отмечется “Международный день женщин и девушек в области науки”. В этот день хотелось бы пожелать всех благ нашим женщинам-ученым и милым сестрам, работающих в системе Академии наук,  за их самоотверженный труд и достойный вклад в развитие науки страны!