"O'zbekiston olima ayollarining xalqaro maydondagi o'rni" mavzusidagi xalqaro forum tafsilotlari "Madaniyat va ma'rifat" telekanali talqinida (joylashtirildi 15.02.2024)
322
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamqorligida Ilm-fan sohasidgi ayollar va qizlar xalqaro kuniga bag‘ishlab, “O‘zbekiston olima ayollarning xalqaro maydondagi o‘rni” mavzusida 9-fevral' 2024 yili Xalqaro Forum o‘tkazildi. Unda yuritmizda amalga oshiralayotgan islohotlar, olima ayollarningbugungi kundagi faoliyati va ijobiy tajribalari, ma'naviyat va ma'rifatkeng muxokama qilindi. Xalqaro Forumda Mexanika va inshootlar seysmik mutahkamligi institutidan N.B. Djuraeva, Z.R. Salixova, G. Xazratova qatnashdilar.
Bugun 11-fevral' “Ilm-fan sohasidgi ayollar va qizlar xalqaro kuni”. Ushbu sana Fanlar akademiyasi tizimida faoliyat yuritayotgan, mamlakat ilm-fani rivoji yo‘lida munosib xizmat qilayotgan fidoyi olimalarimizga, dilbar opa-singillarimizga muborak bo‘lsin! Islmiy rivojlpnishlar, ijodiy yuksalishlar tilaymiz!

Details of the international forum on the topic “The role of women scientists of Uzbekistan in the international arena” on TV channel "Culture and Enlightenment" (was placed 15.02.2024)
323
On February 9, 2024, in cooperation with the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, the Committee of Family and Women, as well as the University of World Economy and Diplomacy, an International Forum was held on the theme "The role of women scientists of Uzbekistan in the international arena", dedicated to the International Day of Women and Girls in Science. It discussed the reforms being carried out in our country, the activities and positive experience of women scientists today, spirituality and education. N.B. Djuraeva, Z.R. Salikhova, G. Khazratova participated in the Forum on behalf of the Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures.
Today, on February 11, the “International Day of Women and Girls in Science” is celebrated. On this day, I would like to wish all the best to our women scientists and dear sisters working in the Academy of Sciences for their selfless work and worthy contribution to the development of science in the country!