O`zR FA Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida monitorin o`tkazildi (joylashtirildi 14.02.2024)
535
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-iyundagi "O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy tashkilotlarini moliyalashtirish tizimini takomillashtirish hamda samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to`g`risida"gi 366-sonli qarori va O`zR Fanlar akademiyasi Prezidentining 2024-yil 5 fevraldagi 9-12-sonli buyrug`i ijrosini ta’minlash maqsadida O`zR FA Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instutida 2024 yil 12 fevral kuni  2023 yilning yakuni bo`yicha  Davlat dasturlari doirasida amalga oshirilgan ilmiy natijalarni monitoringi o`tkazildi.
Monitoringda barcha laboratoriya mudirlari hamda mavzu raxbarlari mauhokamada ishtirok etib Ilmiy texnik guruhi tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berishdi.

Monitoring was carried out at the Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan (was placed 14.02.2024)
536
In order to ensure the implementation of Resolution No. 366 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 8, 2020 "On measures to improve the financing system and increase the efficiency of scientific organizations of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan" and Decree No. 9-12 of the President of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan dated February 5, 2024 at the Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan on February 12, 2024. The monitoring of scientific results implemented within the framework of state programs by the end of 2023 was carried out.
During the monitoring, all heads of laboratories and heads of subjects participated in the discussion and gave detailed answers to the questions posed by the scientific and technical group.