ILM AHLI BILAN MULOQOT (joylashtirildi 29.01.2024)
Bugun Suv xo‘jaligi vaziri Sh.Xamraev ilm ahli bilan uchrashdi. Uchrashuvda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti direktori, professor Karim Sultonov, “Toshkent irrigasiya va qishloq xo‘jaligini mexanizasiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universiteti kafedra mudiri, akademik Mirziyod Mirsaidov, vazirlik huzuridagi Irrigasiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot institutining professor va tadqiqotchilari, vazirlik mas'ul xodimlari qatnashdi.
- Prezidentimizning Xitoyga davlat tashrifi doirasida biz ham ushbu mamlakatda bo‘ldik. Taraqqiyotning yuqori cho‘qqilarini egallayotgan Xitoy barcha yutuqlarga ilm bilan erishmoqda, - dedi vazir o‘z so‘zida. - Suv xo‘jaligi sohasini olib qaraydigan bo‘lsak, yirik inshootlar xavfsizligini ta'minlash, sho‘r yerlarni yuvishga suv sarflamasdan turib mo‘l hosil olishni ulardan o‘rgansak, tajriba almashsak arziydi.
Professor K.Sultonov mamlakatimizda ochiq sug‘orish tarmoqlaridan foydalanilishi, yoz mavsumida ularda ko‘p miqdorda suv bug‘lanib ketishini misol qilib, yer ostidan quvur orqali sug‘orish tarmoqlarini o‘tkazish bo‘yicha eksprement va tadqiqotlar olib borishga e'tibor qaratish zarurligini ta'kidladi. Shuningdek, suv omborlari va to‘g‘onlarning xavfsizligini loyihalashtirishda hisob-kitob uslublari eskirganligi, yangi qurilma va uskunalardan foydalanib, bu borada qilinishi kerak bo‘lgan ishlar borligini e'tirof etdi.
Gidrotexnik inshootlarning seysmik mustahkamligi bo‘yicha jahon ilm-fanida o‘z o‘rnimiz bor, - dedi akademik M.Mirsaidov. – Kafedramiz tomonidan bu borada yangi tadqiqotlar olib borilayapti. Ularni ishlab chiqarishga tatbiq etish, eng samarali usullardan foydalanishga o‘tish uchun vazirlik bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash zarur. Uchrashuvda sohaga doir yangi ilmiy loyihalarni ko‘paytirish, ularning moliyaviy ta'minotini hal qilish, bajarilayotgan ilmiy tadqiqotlarda sifatga e'tibor qaratish, yosh olimlarga sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi. Ilm bilan ishlab chiqarish uyg‘unlashsa natija yuqori bo‘lishi yakdillik bilan e'tirof etildi. Vazirlik markaziy apparatining har oyni oxirgi dushanba kuni o‘tkaziladigan yig‘ilishida ilm-fan masalasini ko‘rib chiqishga kelishib olindi. Ilm, ilm va yana bir karra ilm. Ilmni rivojlantirish, tadqiqotchi va olimlarga keng yo‘l ochish, ularni har taraflama qo‘llab-quvvatlash zarurligi bugungi uchrashuvning yakuniy xulosasi bo‘ldi.

COMMUNICATION WITH PEOPLE OF SCIENCE (was placed 29.01.2024)
Today, the Minister of Water Management Sh.Khamrayev met with scientists. The event was attended by the director of the Institute of Mechanics and Seismic Resistance of Structures of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Professor Karim Sultanov, Head of the Department of the National Research University "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" Academician Mirzied Mirsaidov, as well as teachers and researchers of the Research Institute of Irrigation and Water Problems under the Ministry of Water Management.
As part of our President's state visit to China, we also visited this country. China, which is at the peak of development, has reached high peaks in the field of science, the minister said in his speech. – If you turn to the field of water management, then you should learn from them the experience of ensuring the safety of large structures, obtaining a plentiful harvest, with less water consumption for washing saline lands.
Professor K. Sultanov stressed the need to pay attention to research related to the use of open irrigation networks in our country, given the fact that a large amount of water evaporates in them during the summer season. He also acknowledged the fact that the calculation methods used in designing the safety of reservoirs and dams are outdated, and that work needs to be done in this direction using new devices and equipment.
In the field of world science, we occupy one of the leading places in terms of seismic resistance of hydraulic structures," said Academician M.Mirsaidov. - Our department is conducting new research in this direction. In order to introduce them into production and switch to the use of the most effective methods, it is necessary to further strengthen cooperation with the Ministry. The meeting discussed the issues of increasing new scientific projects in the relevant field, solving their financial support, paying special attention to the quality of scientific research, creating conditions for young scientists. It was unanimously recognized that the result would be higher if science and production were combined. It was decided to consider scientific problems at a meeting of the central office of the Ministry, which is held on the last Monday of each month. Science, science and science again. As a result, the main conclusion of today's meeting was the need to fully develop science, open a wide path for researchers and scientists, and support them from all sides.