«RAXMATULLIN O‘QIShLARI» XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN (joylashtirildi 29.05.2023)
2023 yil 26-27 may kunlari Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetida «RAXMATULLIN O‘QIShLARI» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi. Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta'lim, fan va innovasiya vazirligi ko‘magida tashkil qilindi. Anjumanni tashkil etishda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining M.T.O‘rozboyev nomidagi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti, N.E.Jukovskiy nomidagi Markaziy aerodinamika institutlari ishtirok etdilar. Anjuman mexanika sohasida tadqiqotlar olib borayotgan chet ellik va o‘zbek olimlarining uzluksiz davom etadigan o‘zaro aloqalarini mustahkamlash, olimlar o‘rtasida amaliy natija beradigan samarali hamkorlik va ilmiy g‘oyalar almashinuvini kuchaytirish bo‘yicha xalqaro miqiyosida ilmiy tajribalar va natijalarni tahlil qilish maqsadida tashkil qilindi.
Anjumanni Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti prorektori Ye.S.Ergashev tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Umumiy majlisda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy kotib professor G.A.Baxodirov, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti direktori professor K.Sultanov so‘zga chiqdib, ilm-fanni rivojlanishida mexanika fanining roli haqida gapirib o‘tdilar.
Anjumanda Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, P.P.Shirshov nomidagi RFA Okeanogogiya instituti ilmiy raxbari, M.V.Lomonosov nomidagi MDU “Gaz va to‘lqinlar dinamikasi” kafedrasi mudiri R.I.Nigmatulin, Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi S.L.Chernishevlar o`z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Anjuman mexanika sohasidagi muammolarga bag‘ishlangan:
-Murakkab strukturali muxitlarda to‘lqin tarqalishi.
-Suyuqlik va gaz mexanikasiga doir amaliy masalalar.
-Hisoblash mexanikasi va matematik modellashtirish.
-Kompozitlar va bir jinsli bo‘lmagan muhitlar mexanikasi.
-Robototexnika. Dinamik sistemalarni boshqarish va stabillash.
Anjumanda respublikamiz va Rossiya Federatsiyasi, Amerika qo‘shma shtatlari, Belorus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasining yetakchi olimlari  mexanikaning turli yo‘nalishlari bo‘yicha ilm-fanda erishilgan yutuqlarni aks ettirgan ma‘ruzalari bilan ishtirok etdilar.

INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE “RAKHMATULIN READINGS” (was placed 29.05.2023)
The International scientific and Practical conference “RAKHMATULIN READINGS” was held on May 26-27, 2023 in Tashkent at the Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan. The conference was organized with the support of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan (AS RUz), the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan. The conference was organized by the Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan, Lomonosov Moscow State University, Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures named after M.T. Urazbayev of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Central Aerohydrodynamic Institute named after N.Y. Zhukovsky.
The conference began with a welcoming speech by the vice-rector of the National University of Uzbekistan Y.S. Ergashev. Plenary reports attended by the Scientific Secretary of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Professor G.A. Bahadirov, Director of the Institute of Mechanics and Seismic Stability of Structures named after M.T. Urazbayev, Professor K. Sultanov, who emphasized the important role of the development of science in the field of mechanics.
The conference was also attended by Academician of the Russian Academy of Sciences, Scientific Director of the Institute of Oceanology of the Russian Academy of Sciences P.P.Shirshova, Head of the Department of “Gas and Wave Dynamics” of Lomonosov Moscow State University N.I.Nigmatulin, Academician of the Russian Academy of Sciences S.L.Chernyshev.
The conference is dedicated to problems in the field of mechanics:
-propagation of waves in elastoplastic media.
-applied problems of fluid and gas mechanics.
-computational mechanics and simulation modeling.
-mechanics of inhomogeneous media and composites.
-robotics, control and stabilization of dynamic systems.
The conference was attended by leading scientists of our republic and the Russian Federation, the United States of America, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Republic of Kyrgyzstan with reports reflecting the achievements of science in various fields of mechanics.