«RAXMATULLIN O‘QIShLARI» XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN (joylashtirildi 29.05.2023)
2023 yil 26-27 may kunlari Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetida «RAXMATULLIN O‘QIShLARI» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi. Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi oliy ta'lim, fan va innovasiya vazirligi ko‘magida tashkil qilindi. Anjumanni tashkil etishda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining M.T.O‘rozboyev nomidagi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti, N.E.Jukovskiy nomidagi Markaziy aerodinamika institutlari ishtirok etdilar. Anjuman mexanika sohasida tadqiqotlar olib borayotgan chet ellik va o‘zbek olimlarining uzluksiz davom etadigan o‘zaro aloqalarini mustahkamlash, olimlar o‘rtasida amaliy natija beradigan samarali hamkorlik va ilmiy g‘oyalar almashinuvini kuchaytirish bo‘yicha xalqaro miqiyosida ilmiy tajribalar va natijalarni tahlil qilish maqsadida tashkil qilindi.
Anjumanni Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti prorektori Ye.S.Ergashev tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Umumiy majlisda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy kotib professor G.A.Baxodirov, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti direktori professor K.Sultanov so‘zga chiqdib, ilm-fanni rivojlanishida mexanika fanining roli haqida gapirib o‘tdilar.
Anjumanda Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, P.P.Shirshov nomidagi RFA Okeanogogiya instituti ilmiy raxbari, M.V.Lomonosov nomidagi MDU “Gaz va to‘lqinlar dinamikasi” kafedrasi mudiri R.I.Nigmatulin, Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi S.L.Chernishevlar o`z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Anjuman mexanika sohasidagi muammolarga bag‘ishlangan:
-Murakkab strukturali muxitlarda to‘lqin tarqalishi.
-Suyuqlik va gaz mexanikasiga doir amaliy masalalar.
-Hisoblash mexanikasi va matematik modellashtirish.
-Kompozitlar va bir jinsli bo‘lmagan muhitlar mexanikasi.
-Robototexnika. Dinamik sistemalarni boshqarish va stabillash.
Anjumanda respublikamiz va Rossiya Federatsiyasi, Amerika qo‘shma shtatlari, Belorus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasining yetakchi olimlari  mexanikaning turli yo‘nalishlari bo‘yicha ilm-fanda erishilgan yutuqlarni aks ettirgan ma‘ruzalari bilan ishtirok etdilar.

МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «РАХМАТУЛИНСКИЕ ЧТЕНИЯ» (была размещена 29.05.2023)
Международная научно-практическая конференция "РАХМАТУЛИНСКИЕ ЧТЕНИЯ" прошла 26-27 мая 2023 года в г. Ташкенте в Национальном университете Узбекистана им. Мирзо Улугбека. Конференция была организована при поддержке Академии наук Республики Узбекистан (АН РУз), Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. В организации конференции участвовали национальный университет Узбекистана им.Мирзо Улугбека, Московский государственный  университет им.М.В.Ломоносова, институт Механики и сейсмостойкости сооружений АН РУЗ им. М.Т.Уразбаева, центральный аэрогидродинамический институт им. Н.Е.Жуковского.
Конференция началась с приветственного слова проректора Национального университета Узбекистана Е.С.Эргашева. С пленарными докладами выступили ученый секретарь АН РУз профессор Г.А.Бахадиров, директор  института Механики и сейсмостойкости сооружений имени М.Т.Уразбаева профессор К.Султанов, которые подчеркнули важную роль развития науки в области механики.
На конференции также выступили академик РАН, научный руководитель Института океанологии Российской академии наук имени П.П.Ширшова, зав.кафедрой «Газовой и волновой динамики» МГУ имени М.В.Ломоносова Р.И.Нигматулин, академик Российской академии наук С.Л.Чернышев.
Конференция посвящена проблемам в области механики:
-распространение волн в упругопластических средах.
-прикладные задачи механики жидкости и газа.
-вычислительная механика и имитационное моделирование.
-механика неоднородных сред и композитов.
-робототехника, управление и стабилизация динамических систем.
В  конференции приняли участие ведущие ученые нашей республики и Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Республики Белорусь, Республики Казахстан, Республики Киргизстан с докладами, отражающими достижения науки в различных областях механики.