DOKTORANT VA TAYANCH DOKTORANTLARNING YILLIK MONITORINGI (joylashtirildi 04.10.2024)
O‘zbekiston  Respublikasi  Vazirlar  Mahkamasining  «Oliy  ta‟limdan  keyingi  ta‟lim  tizimini yanada  takomillashtirish  chora-tadbirlari  to‘g‘risida»gi  2017-yil  22-maydagi  304-son  qarorini  hamda O‘zbekiston  Respublikasi  Fanlar  Akademiyasi  Vitse-prezidentining  2024  yil  25  sentyabrdagi  «Fanlar akademiyasi  tizimida  doktorantlar  va  mustaqil  izlanuvchilar  faoliyati  monitoringini  o‘tkazish to‘g‘risida» gi 21-97-sonli buyrug‘ini ijrosini ta‟minlash maqsadida O‘zR FA M.T.O‘rozboyev nomidagi Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi institutida 2024 yil 4 oktyabrda 1, 2 va 3-chi bosqiya doktorantlari hamda 1,2 va 3-chi bosqich tayanch doktorantlari faoliyati samaradorligini baholovchi monitoring komissiyasi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Monitoringda monitoring komissiyasi raisi O‘zR FA bosh ilmiy kotibi, t.f.d., professor G.A.Baxadirov, Ilmiy kadrlar boshqarmasi boshlig‘i, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) katta ilmiy xodim D.Dj.To‘rayeva., Ilmiy kadrlar boshqarmasi bosh mutaxassisi, t.f.n., katta ilmiy xodim A.Qayumov va fizika-matematika va texnika fanlari bo‘limi rahbari o‘rinbosari, f.-m. f.n. M.V. Gafurovalar ishtirok etdilar.
Komissiya a’zosi A.Qayumov institut doktorant va tayanch doktorantlarning ilmiy ishlarini himoyaga o‘z vaqtida olib chiqishi, institut xodimlarining ilmiy sallohiyati bo‘yicha FA institutlari ichida yetakchi o‘rinda turishini ta’kidlab o‘tdi. Shundan so‘ng 6 ta doktorant va  22 ta tayanch doktorantlar ilmiy ishlari natijalari bo‘yicha hisobot berdilar. Komissiya ularning ishlarini qoniqarli deb baholadi.

ГОДОВОЙ МОНИТОРИНГ ДОКТОРАНТОВ И БАЗОВЫХ ДОКТОРАНТОВ (была размещена 04.10.2024)
В целях обеспечения исполнения Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №304 от 22 мая 2017 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования» и Постановление Вице-президента Академии наук Республики Узбекистан № 21-97 от 25 сентября 2024 года «Контроль за деятельностью докторантов и самостоятельных соискателей в системе Академии наук» 4 октября 2024 года в Институте механики и сейсмостойкости сооружений им. М.Т.Уразбаева проведено заседание мониторинговой комиссии по оценке эффективности деятельности докторантов 1, 2 и 3 курса, а также базовых докторантов 1, 2 и 3 курса.
В мониторинге участвовали председатель мониторинговой комиссии главный ученый секретарь АН Республики Узбекистан, д.т.н., профессор Г.А. Бахадиров, начальник отдела научных кадров, доктор философских наук (PhD), старший научный сотрудник Д.Дж. Тураева, руководитель отдела научных кадров, к.т.н., старший научный сотрудник А.Каюмов и заместитель заведующего отделом физики, математики и технических наук, к.ф.-м.н. М.В. Гафурова.
Член комиссии А.Каюмов подчеркнул, что институт занимает второе место среди институтов Академии наук по научной компетентности сотрудников института, своевременной защите диссертации докторантов и базовых докторантов. После этого 6 докторантов и 22 базовых докторанта отчитались о результатах своей научной работы. Комиссия работу докторантов и базовых докторантов оценила удовлетворительно.