Oʼrazboev Muxammad Toshevich
1956 yildan boshlab OʼzR FА akademigi, qolaversa Аrxitektura va qurilish akademiyasi akademigi, Rossiya va Oʼzbekistonning Davlat mukofoti sovrindori, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan va texnika arbobi, atoqli muhandis. M.T.Oʼrozboev respublikada mintaqaning dolzarb muammolari bilan bogʼliq umumiy mexanika, gaz va suyuqliklar mexanikasi, qattiq jismlar mexanikasi, bino va inshootlar mustahkamligi, mashina va mexanizmlar mexanikasi, hisoblash mexanikasi yoʼnalishi boʼyicha qator ilmiy maktablar tashkil etdi va rivojlanishiga hissa qoʼshdi. U meʼyoriy ishlanmalar va reglamentga asoslangan hujjatlar, konstuktsiyalar mustahkamligini baholash, paxta terish mashinalari va mexanizmlari nazariyasi, bino va inshootlar seysmik mustahkamiligi dinamik nazariyasi, qobiqni ikki tomonlama egilishini hisoblash nazariyasi, tola deformatsiyasining ogʼirliq mexanikasi, gruntli toʼgʼonlar filtratsiyasi masalalarini echishning gidrodinamik uslublari va matematik asoslari, ingichka sterjenni eshish va egilish nazariyasi sohalarida eng muhim natijalarni olgan. U birinchilardan boʼlib harakatning turli davlarida tolaning ishqalanishini oʼzgarish qonunini tahlil qildi (mexanizmlarning elastiklik zvenosi), inshootlarni takrorlanuvchi seysmik impulslarini harakatlarini tadqiq qildi va gidroelastiklik tizimlar seysmik mustahkamligining dinamik nazariyasini shakllantirdi.
Acad2
Raxmatulin Xalil Аxmedovich
1947 yildan boshlab OʼzR FА akademigi, atoqli muhandis, Rossiya va Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan va texnika arbobi, Davlat mukofoti sovrindori. Raxmatulin Xalil Аxmedovich Oʼzbekistonda mexaniklar maktabini yaratdi va egiluvchan-plastik toʼlqinlar tarqalishi nazariyasi, gaz tarqalishida zarba toʼlqini difraktsiyasi, jism oʼtkazuvchanligi aerodinamikasi va parashyut nazariyasi, gruntlar dinamikasi, koʼp komponentli muhitlar harakati va boshqa sohalarda fundamental natijalarni olgan. U plastik deformatsiya jarayonida bir-biriga bogʼliq takrorlanmas oʼziga xos toʼlqinlarning yuksizlanishini kashf qildi. Bu toʼqinlar adabiyotlarda “Raxmatulin toʼlqinlari” deb nomlanadi. Uning zamonaviy parashyut tuzilishining nazariy asoslarini takomillashtirishda parashyut tizimi turli vazifalarini ekspluatatsion sifatlari rivojlanishida, shu jumladan kosmik texnikada hissasi juda katta boʼlgan. U mudofa uchun keng qoʼllaniladigan havoni toʼsish aerostat troslarini hisoblashda koʼndalang zarba nazariyasidan foydalandi. U koʼp fazali muhitlar harakatining bir-biriga oʼtishi nazariyasini asos qilib oldi. U ikki fazoli aralashmani chegara qatlami nazariyasi asosida toʼlqinlarni tarqalish qonuni asoslarini tahlil qildi, siqilgan fazalarni bir nechta aralashmalari harakatining tutash tenglamalar sistemasini birinchilardan boʼlib oldi. Suyuq va qattiq zarralarni tarkibiga oluvchi tovush tezligidan yuqori gaz oqimini masalasini echish birinchilardan boʼlib qoʼyilgan edi.
Ceo6
Qobulov Vosil Qobulovich
1966 yildan boshlab OʼzR FА ning akademigi, mexanika sohasida taniqli olim, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan va texnika arbobi, Oʼzbekiston davlat mukofoti sovrindori. V.Q.Qobulov sterjenlar va qobiqlar nazariyasini aniqlash va hisoblash usullarini rivojlantirgan, chegaralangan sterjenlarning boʼylama, burama va koʼndalang tebranishida plastik toʼlqinlar fronti tarqalishini va yuksizlanishini ifodalovchi algoritmini ishlab chiqqan, kesimi yumaloq boʼlmagan sterjenlar, baland ustunlar va silindrik qobiqlarni burama masalalarini echgan. U elastik hamda plastik plitalarning toʼlqinlar va qalinligi radiusiga nisbatan keng diapazonada boʼlgan qobiqlarning nazariyasini yaratgan. Bino va inshootlarni zilzilabardoshligini dinamik nazariyasi masalalari, tebranishlarning yuqori shaklining taʼsiri, zilzila taʼsirida ichki ishqalanishni taʼsiri masalalari ustida ilmiy tadqiqotlar olib borgan. Kibernetikada asosiy muammolarni va algoritmlash nazariyasini yaratgan, deformatsiyalanadigan qattiq jismlar mexanikasini fazoviy masalalarida, qurilish mexanikasida, maʼlumotlarni ramziy ishlab chiqish va tutash muxit mexanikasining baʼzi bir chegaraviy masalalarini qoʼyilishini avtomatlashtirishgan. Sizish nazariyasida ham qator algoritmik sistemalar yaratgan, ular neft va gaz konlarini loyixalashda hamda gazni er ostida saqlash masalalarida qoʼllaniladi.
Ceo5
Fayzullaev Jorulla Fayzullaevich
1974 yildan OʼzR FА ning muxbir aʼzosi, mexanika soxasidagi taniqli olim. J.F.Fayzullaev neft mexanikasida, biomexanikada, sugʼorishda keng qoʼllanilayotgan koʼp fazali tizimlar gidrodinamikasini ishlab chiqqan. Landau-Raxmatulin mexanik modeli va А.А.Ilyushinni qovushqoq-plastik muxit modellari asosida aralashmalarni turli xil reologik xossalarga ega boʼlgan, qovushqoq-plastik, qovushqoq va ideal muxitlarni gidrodinamik modelini ishlab chiqqan. Bu gidrodinamik model Raxmatulin-Fayzullaev modeli deb nomlanadi. Ikki fazali muxitlarni qovushqoq-idel xarakatlarini nazariy tadqiqotlari natijalari asosida ideal va qovushqoq fazalar kinematik nuqta nazardan oʼzini qovushqoq suyuqlik kabi tutishini koʼrsatib berdi. Nazariy va tajribaviy tadqiqotlar asosida sugʼorish suvlarini tejash imkonini beruvchi tuproqni ichki sugʼorishni tavsiya qildi. U suyuqliklarga magnitli qayta ishlashni gidrodinamik taʼsirlarini oʼrgandi va magnitli qayta ishlash yordami bilan xoʼl plastinka sirtidagi namlikni bugʼlanish tezligi effektini aniqlagan.
Ceo7
Rashidov Tursunboy Rashidovich
1984 yildan boshlab OʼzR FА ning akademigi, mexanika sohasida taniqli olim, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan arbobi, Oʼzbekiston davlat mukofoti sovrindori. T.R. Rashidov murakkab tarmoqli er osti inshootlari seysmodinamikasi nazariyasi yaratgan, tajribaviy tadqiqotlar va zilzila oqibatlarini keng koʼlamda oʼrganib asoslagan. Birinchi marotaba er osti inshootlarini atrofidagi grunt bilan elastik-qovushqoqplastik xossaga ega boʼlgan, oʼzaro taʼsirini mohiyatini aniqlagan, quvurlarni mayda zarrachali gruntlar bilan oʼzaro taʼsirini ularni birgalikdagi harakatida hamma kinematik parametrlarini hisobga oluvchi reologik modelini ishlab chiqqan. U bino va inshootlarni zilzilabardoshligi nazariyasini, hayotni taʼminlovchi tizimlarni er osti inshootlarini, metropolitenlarni statsionar va peregon tonnellarini hisoblash usullarini rivojlantirgan. Uning rahbarligi ostida GIS-texnologiyasi asosida kuchli zilzilalarda aholi yashash punktlarini seysmik xavfini va zararlanishini baholashni metodologiyasi ishlab chiqilgan va Respublikamizning katta shaxarlariga qoʼllanilgan, shuningdek Toshkent, Samarqand, Namangan va Xiva. Uning rahbarligida ishlab chiqilgan tavsiyalar meʼyoriy xujjatlarda va Toshkent metropolitenini qurilishida zilzilabardosh qurilish boʼyicha qoʼllanma sifatida qoʼllanilgan, seysmoizolyatsiyalangan asosli binolarni va er osti kommunikatsiyalarida va zilzilaviy xuddudlarda inshootlar qurilishida qoʼllanilmoqda.
Acad3
Usmonxujaev Xalim Xaydarovich
1984 yildan OʼzR FА akademigi, mexanika soxasida taniqli olim, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan arbobi, Oʼzbekiston davlat mukofoti sovrindori, Oʼzbekistonda mashina va mexanizmlar nazariyasi boʼyicha ilmiy maktab tashkilotchisi. X.X.Usmonxoʼjaevning asosiy tadqiqotlari mexanizmlar, mashinalar va avtomatik liniyalar nazariyasi, richagli va epitsiklik mexanizmlar nazariyasi paxta terish mashinalari nazariyasi, mashina agregatlarini dinamikasi bilan bogʼliq. Namlikni, temperaturani va strukturasini hisobga olib, turli kinematik juflar orasidagi ishqalanish koeffitsientini aniqlovchi uskunani yaratgan. Paxtani terim toʼlalagi bir xillik nazariyasini va paxta terish mashinalarini unumdorligi boʼyicha baholash metodikasini; koʼp valli jinlar unumdorligi va uning parametrlarini asoslashni; pnevmatik va mexanik saralovchi va yangi tugʼri tartibli paxta teruvchi apparat; koʼp urunma planetar mexanizmli paxmoqlaydigan mashinalar nazariyasi ishlab chiqqan. Dinamik konstruktsiyalarni kinematik juftlarini nazariyasini ishlab chiqqan va paxta terish apparati tashkil qiladigan shpindellari oilasini yaratuvchilaridan biridir. Tadqiqot natijalari asosida paxta terish jarayonlari nazariyasi boʼyicha «EPI-tsipotsiklograf universal uskunasini» yaratgan.
Acad4
Glushenko Аleksey Danilovich
1984 yildan OʼzR FА akademigi, taniqli olim va mashinalar dinamikasi, tebranishi va mustaxkamligi sohasida ilmiy maktab tashkilotchisi. А.D.Glushenko terim apparatida gʼoʼza tupiga koʼp marotaba ishlov beruvchi (MOKX) yangi texnologik sxemasini ishlab chiqqan, vertikal shpindelli paxta terish mashinasida shpindellar, baraban va ajratgichlarini tebranishlarini tadqiq qildi, tebranishlarni soʼndiruvchi moslama parametrlarini asosladi, paxta terish mashinasi shpindel uzatma mexanizmlarini takomillashtirdi, yangi konstruktsiyadagi tasmalar bilan shpindel uzatma mexanizmlarini loyihalash metodlarini, ularni ishonchli va uzoq muddat ishlash usullarini yaratdi va ular 17XV-1,8 va 14XV-2,4 paxta terish mashinasi apparatiga qoʼllanildi. Yuqori samarali va mukammal texnik echimga ega boʼlgan MOKX apparati paxta xom ashyosini terishda terim toʼliqligini, paxtadan tola va ip (pryaja) chiqish miqdorini oshirishga imkon yaratdi. Bu apparat paxta terish mashinasining oltita modifikatsiyasida qoʼllanildi. Teplovozlardagi tortuvchi elektrodvigatellarin tebranish nazariyasi va dinamik mustaxkamlikka hisoblash, hamda ularni echmasdan turib texnik xolatini diagnostika qilish usullarini yaratdi. U elektrovoz gʼildirak juftlarining rels bilan oʼzaro taʼsir natijasida edirilishini modellashtirdi va asosladi, VL-80 elektrovozlari hamda TE 10M markali teplovozlar gʼildirak juftligining relsga tegib turuvchm yuza notekisligi yoki edirilgan joylarni qizdirib, eritma quyish yoʼli bilan qayta tiklashning eng qulay usullarini asosladi, VL-60K va 2VL-60K, eletrovozlarni kuzovi va telejka rama detallarini kuchaytirish boʼyicha instruktsiyalarni yaratdi, bular “Oʼzbekiston” deposida va “Oʼztemiryoʼlmashtaʼmir” da tadbiq qilindi.
Acad5
Lebedev Oleg Vladimirovich
1987 yildan Oʼz RFА akademigi mexanika soxasida taniqli olim, gʼildirakli mashinalarni konstruktsiyalash va ularning ekspluatatsiyasi nazariyalarini yaratib, ilmiy maktab shakllantirgan. gʼildirakli mashinalar harakati boshqaruvida mavjud yoʼnalishlarni rivojlantirib, yangilarini yaratdi, rul boshqaruvi gidrodinamikasi nazariyasi, istiqbolli gidrokuchaytirgich va shinalar bosimi manbalari hisobi, shular jumlasidan. U yaratgan ixtirolar rul boshqaruvi tizimlari, gidroyuritma, traktorlar gidrotizimi va old koʼprigi ekspluatatsiyasida keng foydalaniladi. O.V.Lebedev yaratgan bunker gidroqulfi paxta terish mashinasining mehnat samaradorligini oshiradi, vibrotribometr material emirilishini yuqori darajada aniqlaydi va tajribada keng qoʼllanilib kelmoqda. U ishqalanish jarayonida moylash materiallarining emirilishga qarshi xususiyatlari sohasida muhim kashfiyot qilgan, moyda kislorod qancha kam boʼlsa, emirilish shuncha sekin boʼladi. Zamonaviy texnologiyalar va noosferaning oʼzaro bogʼlanishi, mexanika, kuchli chiziqsizliklarga ega dinamik tizimlar, mashinalar mexanikasi sohalariga favqulodda holatlar nazariyasini tadbiqan rivojlantirgan. U birinchi boʼlib, xaos va favqulodda xolatlar nazariyalarini avtomobilqurilishi masalalariga qoʼllash boʼyicha izlanishlarni boshlagan. Mashinasozlikda laboratoriyaviy va tabiiy sinovlarni sonli, yarim tabiiy va imitatsion modellashtirish bilan almashtirish imkonini beruvchi mexatronika (mexanikaning zamonaviy izlanish uslublari va kompyuter texnologiyalari) sohasidan foydalangan.
Ceo8
Joʼraev Toʼxtamurod Joʼraevich
1989 yildan OʼzR FА akademigi, matematika soxasidagi taniqli olim, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan arbobi, Oʼzbekiston davlat mukofoti sovrindori. T.D.Joʼraev Oʼzbekistonda xususiy xosilali differentsial tenglamalar yoʼnalishida ilmiy maktab yaratgan. Matematik fizikaning klassik boʼlmagan tenglamalari uchun chegaraviy masalalarni aniqlik nazariyasini ishlab chiqilishiga katta hissa qoʼshgan. U elleptik-giperbolik, elliptik-parabolik va giperbolik-parabolik tipidagi aralash tenglamalarni tizimli oʼrganishni amalga oshirgan, shuningdek parabolik-giperbolik aralash tenlamani uchun nomaʼlumni chiziqli oʼzgarishi tipidagi chegaraviy masalani birinchi marta oʼrgangan. U uchinchi va toʼrtinchi darajali tenglamalarni toʼliq klassifikatsiyalagan va ularni kanonik koʼrinishda echish metodini koʼrsatgan.
Ceo10
Mubarakov Yarmuxammad Nurupovich
1995 yildan OʼzR FА ning akademigi, mexanika sohasida taniqli olim, Oʼzbekiston Davlat mukofoti sovrindori. Ya.N.Mubarakov er osti inshootlarining seysmodinamik nazariyasini rivojlantirib, fazoviy jismlarni kuchlanganlik-deformatsiyalanganlik xolati tadqiqotlari asosida nazariy asoslarni ishlab chiqdi, ularni er osti inshootlarini konstruktsiyalarini fazoviy modelini xarakterli parametrlarini bogʼliqligini va seysmik toʼlqinlar nazariyasida qoʼlladi, tabiiy dala sharoitida oʼtkazilgan tajriba sinovlar asosida keng miqiyosda er osti portlashlari taʼsirida turli bino va inshootlarni zilzilabardoshligini va mustaxkamligini, turli konfiguratsiyali silindrik er osti inshootlarini turli grunt sharoitlarida oʼzaro taʼsir parametrlarini aniqlagan va Toshkent va Sofiya metropolitenini, Baykal-Аmur trunsport tunnellarini hisoblash modellarini aniqlagan, uning ishlab chiqqan bir qaor tavsiyalari seysmik xududlarda bino va inshootlar qurilishi boʼyicha meʼriy va boshqaruv xujjatlariga kiritilgan.

Уразбаев Мухаммад Ташевич
Академик АН РУз с 1956 года, а также академик Академии строительства и архитектуры, выдающийся механик, заслуженный деятель науки и техники Узбекистана, лауреат Государственных премий Узбекистана и России. М.Т. Уразбаев заложил основу развития ряда научных школ по следующим направлениям механики в республике: общая механика, механика жидкостей и газов, механика деформируемого твердого тела, сейсмостойкость зданий и сооружений, механика механизмов и машин, вычислительная механика, которые тесно связаны с решением актуальных проблемам регионов республики. Им получены основополагающие результаты в областях: теория изгиба и кручения тонких стержней, математические основы и гидродинамические методы решения задачи фильтрации в грунтовых плотинах, механика весомой деформируемой нити, теория расчета оболочек двоякой кривизны, динамическая теория сейсмостойкости зданий и сооружений, теория механизмов и хлопкоуборочной машины, оценка прочности конструкций, разработка нормативных и регламентирующих документов. Он впервые проанализировал закон изменения трения нити в различных стадиях движения (гибкое звено механизмов), сформулировал динамическую теорию сейсмоустойчивости гидроупругих систем и исследовал действие на сооружения повторных сейсмических импульсов.
Acad2
Рахматулин Халил Ахмедович
Академик АН РУз с 1947 года, выдающийся механик, заслуженный деятель науки и техники Узбекистана и России, лауреат Государственных премий. Х.А. Рахматулиным создана школа механиков в Узбекистане и получены фундаментальные результаты в областях: теория распространения упругих и упругопластических волн, дифракция ударных волн, распространяющихся в газе, теория парашюта и аэродинамики проницаемого тела, динамика грунтов, движения многокомпонентных сред и др. Он открыл особые волны разгрузки, обусловленные необратимостью процессов пластических деформаций. В литературе эти волны называются «волнами Рахматулина». Внес большой вклад в развитие теоретических основ современного парашютостроения, в совершенствование эксплуатационных качеств парашютных систем различного назначения, в том числе для космической техники. Теория поперечного удара использовалась для расчета тросов аэростатов воздушного заграждения, которые широко применялись для обороны. Он является основоположником теории взаимопроникающего движения многофазных сред. Им впервые получена замкнутая система уравнений движения смеси нескольких сжимаемых фаз, проанализированы основные законы распространения волн, даны основы теории пограничного слоя в двухфазной смеси. Впервые им была поставлена и решена задача о сверхзвуковом потоке газа, содержащего твердые и жидкие частицы.
Ceo6
Кабулов Васил Кабулович
Академик АН РУз с 1966 года, видный ученый в области механики, заслуженный деятель науки и техники Узбекистана, лауреат Государственной премии Узбекистана. В.К. Кабулов создал уточненную теорию и развивал методов расчета стержней и оболочек, разработал алгоритмы построения фронта распространения волн пластичности и волн разгрузки для продольных, крутильных и поперечных колебаний ограниченных стержней. Им решены задачи кручения стержней некругового сечения, высоких балок и цилиндрических оболочек. Он построил волновую теорию упругих и упругопластических плит и оболочек для широкого диапазона отношений толщины к радиусу. Проводил исследования по вопросам динамической теории сейсмостойкости зданий и сооружений, по воздействию высших форм колебаний, анализу внутреннего трения при сейсмических воздействиях. Сформулировал основные положения и теорию алгоритмизации в кибернетике, на основе которых созданы локальные системы автоматизированных исследований при решении пространственных задач механики твердого деформируемого тела, строительной механики, обработки символьной информации и автоматизированной постановки классов краевых задач механики сплошной среды. Реализовал и ряд подсистем в области теории фильтрации, которые успешно используются в практике проектирования нефтяных и газовых месторождений, а также системы для решения задач подземного хранения газа.
Ceo5
Файзуллаев Жорулла Файзуллаевич
Член корреспондент АН РУз с 1974 года, видный ученый в области механики. Ж.Ф. Файзуллаев разработал гидродинамику многофазных систем, которая широко применяется в нефтяной механике, биомеханике, при орошении. На основе механической модели Ландау-Рахматулина и модели вязко-пластичных сред А.А. Ильюшина разработал гидродинамические модели смесей, состоящих из вязко-пластичной, вязкой и идеальной сред, обладающих различными реологическими свойствами. Эта гидродинамическая модель названа моделью Рахматулина-Файзуллаева. По результатам теоретических исследований движения вязко-идеальных двухфазных сред показал, что идеальная и вязкая фазы ведут себя в смеси с кинематической точки зрения, как вязкая жидкость. На основе теоретических и экспериментальных исследований рекомендовал внутрипочвенное орошение, позволяющее значительно экономить поливную воду. Им изучены гидродинамические воздействия магнитной обработки на жидкости и смеси, выявлен эффект ускорения испарения с влажной поверхности мокрой пластинки с помощью магнитной обработки.
Ceo7
Рашидов Турсунбай Рашидович
Академик АН РУз с 1984 года, видный ученый в области механики, заслуженный деятель науки Узбекистана, лауреат Государственных премий. Т.Р. Рашидовым создана сейсмодинамическая теория сложных систем подземных сооружений, основанная на обширных фактических материалах изучения последствий землетрясений и экспериментальных исследований. Впервые установлена природа взаимодействия подземного сооружения с окружающим грунтом, обладающая упруго-вязкопластическими свойствами, разработана реологическая модель взаимодействия трубопровода с мелкодисперсным водонасыщенным грунтом, учитывающая все кинематические параметры их взаимного движения. Им развита теория сейсмостойкости зданий и сооружений, методы расчета подземных сооружений систем жизнеобеспечения, перегонных и станционных тоннелей метрополитена. Под его руководством разработана методология оценки сейсмического риска и ущерба в населенных пунктах при сильных землетрясениях на основе ГИС-технологий, которая внедрена в крупных городах республики, таких как Ташкент, Самарканд, Наманган и Хива. Разработанные под его руководством рекомендации, нормативные документы и пособия по сейсмостойкому строительству использованы при строительстве Ташкентского метрополитена, здания с сейсмоизолирующими опорами и подземных коммуникаций, а также применяются при проектировании и строительстве подземных сооружений в сейсмических районах.
Acad3
Усмонхужаев Халим Хайдарович
Академик АН РУз с 1984 года, видный ученый в области механики, заслуженный деятель науки Узбекистана, лауреат Государственной премии Узбекистана, организатор научной школы по теории механизмов и машин в Узбекистане. Основные исследования Х.Х. Усмонхужаева относятся к теории механизмов, машин и автоматических линий, теории рычажных и эпициклических механизмов, теории хлопкоуборочных машин, динамике машинных агрегатов. Им создан прибор для определения коэффициента трения, скольжения, качения и верчения между элементами различных кинематических пар с учетом влажности, температуры и структуры. Создал теорию стабильности полноты сбора хлопка и методику оценки хлопкоуборочных машин по производительности; высокопроизводительный многовалочный джин и обоснованы его параметры; пневматический и механический подборщики и новый прямоточный хлопкоуборочный аппарат; теорию ворсовальных машин с многокасательным планетарным механизмом. Разработал теорию кинематической пары динамичной конструкции и один из создателей семейства составных шпинделей хлопкоуборочного аппарата. На основе исследований по теории процессов уборки хлопка им создан «Универсальный прибор ЭПИ-ципоциклограф».
Acad4
Глущенко Алексей Данилович
Академик АН РУз с 1984 года, видный ученый и организатор научной школы в области динамики, прочности и колебаний машин. А.Д. Глущенко разработал новую технологическую схему уборочного аппарата с многократной обработкой хлопчатника (МОКХ), исследовал влияние колебаний шпинделей, барабана и съемников вертикально-шпиндельных хлопкоуборочных машин на нагрузки в опорах, обосновал параметры гасителей колебаний, усовершенствовал приводы шпинделей хлопкоуборочных машин, разработал методы проектирования механизма привода шпинделей с новыми конструкциями ремней, способов повышения их надежности и долговечности, которые внедрены в уборочных аппаратах машин 17 ХВ-1,8 и 14 ХВ-2,4. Высокоэффективные, оригинальные технические решения уборочных аппаратов типа МОКХ позволили обеспечить увеличение полноты сбора хлопка-сырца, большего выхода хлопкового волокна и производства пряжи. Этими аппаратами были укомплектованы шесть модификаций хлопкоуборочных машин. Разработал теорию колебаний и методы расчета на динамическую прочность тяговых электродвигателей тепловозов, методы безразборного диагностирования их технического состояния. Им обоснованы модели износа колесных пар электровозов при взаимодействии с рельсами и рационального профиля бандажей, разработал методику расчета максимальных тепломеханических напряжений в поверхностных слоях и обосновал рациональные режимы наплавки зоны износа гребней бандажей колесных пар электровозов типа ВЛ-80 и тепловозов типа ТЭ-10М, разработал инструкции по усилению тележек и деталей рам кузовов электровозов серии ВЛ-60К и 2ВЛ-60К, которые внедрены в депо «Узбекистан» и ПО «Узжелдорреммаш».
Acad5
Лебедев Олег Владимирович
Академик АН РУз с 1987 г., видный ученый в области механики, сформировал научную школу, создал теорию конструирования и эксплуатации колесных машин. Им созданы новые и развиты существующие направления в управлении движением колесных машин: теория гидродинамики рулевых управлений; расчеты источников давления перспективных гидроусилителей, шин. Широко используются его изобретения в системах рулевого управления, гидропривода, гидросистемы и переднего моста тракторов. Изобретенный им гидрозамок бункера повышает производительность труда хлопкоуборочной машины, вибротрибометр с высокой точностью определяет степень износа материала и широко применяется в практике. Он сделал важное открытие в области противоизносных свойств смазочных материалов при трении: чем меньше кислород в масле, тем медленнее изнашивание. Им развита теория катастроф применительно к механике, механика машин, динамика сильно нелинейных систем и взаимосвязи ноосферы и современных технологий. Он первым начал исследования по применению теории катастроф и теории хаоса к задачам автомобилестроения и машиностроения при изучении и определении предельных режимов поведения динамических систем. В машиностроении использовал мехатронику – современные методы исследования механики и компьютерные технологии, позволяющие заменить лабораторные и натурные испытания методами численного, полунатурного и имитационного моделирования.
Ceo8
Джураев Тухтамурад Джураевич
Академик АН РУз с 1989 года, видный ученый в области математики, заслуженный деятель науки Узбекистана, лауреат Государственной премии Узбекистана. Т.Д. Джураев создал научную школу в республике по дифференциальным уравнениям с частными производными. Внес значительный вклад в разработку теории корректных краевых задач для неклассических уравнений математической физики. Им проведено систематическое изучение уравнений смешанно эллиптико-гиперболического, эллиптико-параболического и гиперболо-параболического типов, а также впервые поставлены и изучены краевые задачи с неизвестной линией изменения типа для смешанных параболо-гиперболических уравнений. Он получил полную классификацию уравнений третьего и четвертого порядка и указал методы приведения их к каноническому виду. Изучил корректные краевые задачи для уравнений третьего порядка, содержащих в главной части эллиптико-параболические и параболо-гиперболические операторы. Предложил новый метод решения таких уравнений, состоящий в сведении уравнения составного или смешанно-составного типа к уравнению второго порядка с неизвестной правой частью, который представляет самостоятельный интерес и находит применение в ряде областях механики.
Ceo10
Мубараков Ярмухаммад Нурупович
Академик АН РУз с 1995 года, видный ученый в области механики, лауреат Государственной премии Узбекистана. Я.Н. Мубараковым развита сейсмодинамическая теория подземных сооружений путем разработки теоретических основ исследования напряженно-деформированного состояния пространственных тел, установлена область её применения в зависимости от характерных параметров пространственной модели конструкции подземного сооружения и сейсмической волны, на основе натурно-полевых экспериментов с помощью широкомасштабных подземных взрывов изучены прочности и сейсмостойкости зданий и сооружений различного назначения, определены параметры взаимодействия подземных цилиндрических сооружений различной конфигурации при различных грунтовых условиях, произведены оценки сейсмостойкости и уточнены модели расчета станционных и перегонных тоннелей Ташкентского и Софийского метрополитена и Байкало-Амурского магистрали, разработанные им ряд рекомендаци включены в нормативные и руководящие документы по строительству зданий и сооружений в сейсмических районах.